Amikor már örülnénk, hogy túljutottunk a hasfájós időszakon, egy új kihívással kell szembenéznünk: érkeznek az első fogacskák! Míg a hasfájásra való hajlam egyénenként nagyon változhat, a fogzás fájdalmas procedúráján minden babának át kell esnie. A fogzás 4-6 hónapos kortól kezdődik és a gyermek 2,5 éves koráig is eltart, különböző szakaszokra osztva hol kisebb hol nagyobb intenzitással. Jellemzően az első fogacskák okozzák a legtöbb álmatlan, nyugtalan éjszakát mind a szülők, mind a baba részére, ezért nem árt előre felkészülni.
Amikor egy szülő először szembesül ezzel a jelenséggel, sok ellentmondásos információval találkozhat, ami frusztráló lehet, de aggodalomra semmi ok. Valójában egy teljesen természetes, jól ismert jelenséggel állunk szemben, aminek a kezelésére ma már hatékony eszközök és módszerek állnak rendelkezésre. Ha tisztában vagyunk a legalapvetőbb tudnivalókkal, biztosan nem fogunk pánikba esni, és könnyedén vészelhetjük át ezt az időszakot a picivel együtt.
Sokan követjük babánk fejlődését különböző applikációkon keresztül, így azt is tudhatjuk, hogy a fogak csírái már a születés előtt az ínyben rejtőzködve várják, hogy egyszer majd kibújjanak.
Ahogyan már korábban írtuk, a fogzás kezdete változó lehet. Mégis általánosan azt tudjuk mondani, hogy először 4-6 hónapos kor körül bújik elő a 2 alsó középső metszőfog, melyeket 8 -9 hónapos kor körül a két felső metszőfog követ. 10-14 hónapos korban kerül sor az alsó, majd a felső szélső metszőfogak megjelenésére. Az alsó és a felső kisőrlők, valamint a négy szemfog csak ezt követően, 14-20 hónapos korban törnek át a fogínyen. Végül a nagyőrlők jelennek meg 2 éves kor környékén, melyeket később, gyermekünk 2,5 éves kora körül a hátsó őrlőfogak követnek.
Egy fogacska áttörése akár 3-7 napon át is tarthat, maga a fogzás viszont ennél hosszabb időintervallumot foglal magában, hiszen 6 hónapos kortól 14 hónapos korig folyamatosan tart. A fogacskák már a fogzás előtt pár hónappal, a 3-4. hónapban elkezdenek készülni a kibújásra a fogínyben. Megijedni nem kell, hiszen 1 éves kor után csak az a pár nap okoz problémát, melyek a fogak kibújása körül vannak.
A fogzás menete tehát eltérő lehet minden babánál (érdekes például, hogy a lányoknál általában előbb kezdődik, mint a fiúknál), viszont ha 1 éves korig nem tört még elő az első fogacska, érdemes felkeresnünk a gyermekfogászt.
A tipikus házilag alkalmazott módszerek közé tartozik például a rágóka, melynek hűthető változata hűsíti is a duzzadt fogínyt.
A szoptatás szintén nyugtató hatással lehet a babákra ilyenkor, de az is segíthet, ha az anyuka csak szimplán tiszta kézujjal masszírozza a problémás ínyrészt.
Manapság sokféle topikális (szájüregbe felkenhető, a probléma helyén ható) gél kapható a gyógyszertárakban, amelyek gyors és tartós enyhülést hozhatnak. Hatásosság, minőség és tolerálhatóság tekintetében azonban lehetnek eltérések. Akik a természetes megoldásokat kedvelik, azoknak a gyógynövényes készítményeket érdemes kipróbálni, azon belül is kiemelten a Dentimini fogínygélt, mely egyedi összetevőkombinációjának köszönhetően hathatós segítség lehet.
A Dentimini fogínygél nem tartalmaz szintetikus hatóanyagot, így enyhébb fogzás esetén, amikor nem indokolt szintetikus hatóanyagú gyógyszert adni csecsemőnknek, mi viszont mégis szeretnénk hozzájárulni az ínye normál állapotának megóvásához, kitűnő megoldás lehet. Speciális formulájának köszönhetően jól tapad, így kedvező hatásait sokkal hosszabb időn keresztül tudja kifejteni a fogínyen.